Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Edhe Kosova rrezikon të preket nga fruthi, bëhet thirrje për vaksinim të fëmijëve

Vendi  |  27.03.2023 Ora 8:03   

Përkundër që në Kosovë ende nuk ka asnjë rast të prekur dhe as të dyshuar me sëmundjen e fruthit, ekziston rreziku që fëmijët të preken nga kjo sëmundje ngjitëse, pasi që kundër sëmundjes së fruthit me dozën e parë, janë të vaksinuar 87% e fëmijëve, dhe me dozën e dytë 95%, e përqindja e të pa vaksinuarve po konsiderohet rrezik për shpërthimin e kësaj sëmundje të fëmijëve, meqenëse tashmë raste aktive ka në rajon dhe Evropë.

Kështu ka deklaruar për KosovaPress, shefja e vaksinimit në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik, Fetije Fetaj, e cila theksoi se arsyet e shpërthimit të fruthit në botë lidhet me rënien e nivelit të vaksinimit për të gjitha llojet e vaksinave në vitet e fundit për shkak të pandemisë COVID-19.

Ajo thotë se përkundër që Kosova ka një shkallë relativisht të mirë të vaksinimit kundër fruthit, por që kjo shkallë duhet të jetë mbi 95% me të dy dozat.

Sipas saj, në Kosovë që nga janari i vitit 2019 nuk ka pas më asnjë rast të prekur me fruth, derisa shton se tani ka nisur një aksion për identifikimin e fëmijëve dhe vaksinimin e atyre që nuk janë të vaksinuar.

Doktoresha Fetaj ka njoftuar se Kosova ka stabilitet të qëndrueshëm në furnizimin me vaksinën kundër fruthi dhe është e qasshme për të gjithë fëmijët.

Ajo thotë se vaksina kundër kësaj sëmundjeje të fëmijëve është shumë efektive, prandaj bën thirrje te të gjithë prindërit që sa më shpejt t’i imunizojnë fëmijët me këto vaksina.

 

Doza e parë e kësaj vaksine jepet pas 12 muajve të jetës, ndërsa ajo e dyta në moshën 6 vjeçare.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Vendi

Marketing