Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

La casa de +

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 12:00 - 13:45

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Arbitre femra do të gjykojnë për herë të parë në Kupën e Botës për meshkuj

Sport  |  20.05.2022 Ora 13:04   

Gjyqtaret femra do të gjykojnë për herë të parë në Kupën e Botës për meshkuj, ka konfirmuar FIFA, me tre asistente femra që iu bashkuan atyre. Në një përparim për barazinë gjinore brenda futbollit, Stéphanie Frappart nga Franca, Salima Mukansanga nga Ruanda dhe Yoshimi Yamashita nga Japonia janë përfshirë në listën e 36 gjyqtarëve që do të dalin në fushë në Katar në nëntor dhe dhjetor.

Treshes do t'i bashkohen Neuza Back nga Brazili, Karen Díaz Medina e Meksikës dhe Kathryn Nesbitt nga Shtetet e Bashkuara, të cilët janë pjesë e listës prej 69 anëtarësh të gjyqtarëve ndihmës.

Sipas kreut të arbitrave të FIFA-s, Pierluigi Collina, përzgjedhja e zyrtarëve është bërë pa marrë parasysh gjininë. “Kjo përfundon një proces të gjatë që filloi disa vite më parë me vendosjen e gjyqtareve femra në turnetë e FIFA-s për të rinj dhe të moshuar”, tha Collina.

“Në këtë mënyrë theksojmë qartë se për ne ka rëndësi cilësia dhe jo gjinia. Shpresoj që në të ardhmen përzgjedhja e zyrtarëve elitë të ndeshjeve të femrave për kompeticionet e rëndësishme të meshkujve të perceptohet si diçka normale dhe jo më e bujshme.
“Ato e meritojnë të jenë në Kupën e Botës FIFA,  sepse vazhdimisht performojnë në një nivel vërtet të lartë dhe ky është faktor i rëndësishëm për ne”.
Frappart është një nga gjyqtaret kryesore në futbollin e femrave dhe një xhaketë sportive në lojën e meshkujve. Në vitin 2019 ajo arbitroi finalen e Kupës së Botës për Femra dhe u bë zyrtarja e parë femër e një ndeshjeje të Ligës 1 franceze, dhe gjyqtarja e Superkupës së Uefa-s për meshkuj midis Liverpool dhe Chelsea. Një vit më pas ajo ishte gruaja e parë që drejtoi një ndeshje të Ligës së Kampionëve për meshkuj dhe në 2021 e para që arbitroi një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës për meshkuj.

Yamashita, 36 vjeç, ka bërë një përparim të ngjashëm në garat aziatike. Ajo u bë gjyqtarja e parë femër e një ndeshjeje të Ligës J1 në maj të vitit të kaluar dhe këtë vit ka marrë drejtimin e ndeshjeve në Kupën e Azisë për femra dhe ekuivalentin aziatik të Ligës së Kampionëve për meshkuj. Mukansanga ka drejtuar në Kupën e Kombeve të Grave të Afrikës, Ligën e Kampionëve të Grave CAF dhe Lojërat Olimpike 2020 në Tokio.

FIFA ka zgjedhur 24 meshkuj për të punuar në teknologjinë e rishikimit të videove, me VAR gjysmë të automatizuar për vendimet jashtë loje ende duke u konsideruar. Dy arbitra u zgjodhën nga secili prej Argjentinës, Brazilit, Anglisë dhe Francës. Përfaqësues të Anglisë do të jenë Michael Oliver dhe Anthony Taylor.

Janny Sikazwe i Zambisë, i cili shkaktoi polemika kur gjykoi një lojë kaotike të Kupës së Kombeve të Afrikës në janar, ndërsa vuante nga goditjet e të nxehtit, është përzgjedhur gjithashtu.
 

Komentet

Marketing

 

Tjera në Sport

Marketing