Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Planeti Afërdita: Nasa do të filloj dy misione të reja në 2028 dhe 2030-në

Të Tjera  |  03.06.2021 Ora 9:44   

Nasa ka njoftuar se po dërgon dy misione të reja në Venus në mënyrë që të shqyrtojë atmosferën e planetit dhe tiparet gjeologjike. Misionet do të fillojnë në mes të vitit 2028 dhe 2030  dhe financohen me një buxhet prej  500 milion dollarësh.

Administratori i Nasa Bill Nelson tha se misionet do të ofronin "shansin për të hetuar një planet ku nuk kemi qenë në më shumë se 30 vjet".

Sonda e fundit amerikane e cila vizitoj planetin ishte orbita Magellan në vitin 1990. Sidoqoftë, anije të tjera kozmike - nga Evropa dhe Japonia - kanë orbituar planetin që nga ajo kohë. Misionet u zgjodhën pas një procesi të vlerësimit nga kolegët duke u bazuar  në vlerën e tyre të mundshme shkencore dhe realizueshmërinë e planeve të tyre të zhvillimit.

"Këto dy misione motra synojnë të kuptojnë se si Venusi u bë një botë e ngjashme me ferrin, e aftë të shkrijë plumbin në sipërfaqe", tha Z. Nelson.

Venusi është planeti i dytë nga dielli dhe planeti më i nxehtë në sistemin diellor me një temperaturë sipërfaqe prej 500C - mjaft e lartë për të shkrirë plumbin.

Komentet

Marketing

 

Tjera në Të Tjera

Marketing