Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Shefi i Bayern Munchen, Hansi Flick uron Liverpoolin për transferimin "e jashtëzakonshëm" të Thiago-s

Sport  |  17.09.2020 Ora 15:22   
Shefi i Bayern Munchen Hansi Flick thotë se klubi po i thotë një lamtumirë "shumë emocionuese" Thiago Alcantara ndërsa mesfushori spanjoll përgatitet të përfundojë transferimin e tij në Liverpool.

Kuqezinjtë kanë rënë dakord për një marrëveshje për të sjellë 29-vjeçarin në Anfield, me Thiago të vendosur për të nënshkruar një marrëveshje katër-vjeçare në një transferim që do t'i kushtojë klubit të tij të ri 20 milion £ të garantuara, me vetëm 5 milion  £ të paguara paraprakisht.

Nënshkrimi do t'i japë fund një saga e cila është shpalosur gjatë verës për Reds, me Jurgen Klopp të vendosur për të nënshkruar një lojtar i cili fitoi shtatë tituj të Bundesliga në shtatë sezone në Gjermani.

Ai gjithashtu fitoi Ligën e Kampionëve në atë që provoi të ishte ndeshja e tij e fundit për klubin, fitoren 1-0 ndaj Paris Saint-Germain në finalen e Lisbonës muajin e kaluar, dhe Flick thotë se klubi është i zhgënjyer që e humbi atë.

"Thiago është një lojtar i jashtëzakonshëm dhe ishte shumë i rëndësishëm për ne," tha Flick në një konferencë për shtyp përpara ndeshjes të së Premtes në Bundesliga me Schalke e cila do të paralajmërojë fillimin e sezonit të ri gjerman.

"Ekipit tim të stërvitjes dhe mua na pëlqente të punojmë me të. Ishte shumë emocionuese ndërsa i dhamë lamtumirë. Unë vetëm mund ta përgëzoj Liverpoolin pasi ata morën një lojtar të shkëlqyeshëm dhe veçanërisht një person të shkëlqyeshëm.

"Thiago i dha ekipit shumë opsione dhe na bëri të paparashikueshëm, ai i zgjidhi gjërat në mënyra që nuk i prisni. Tani ne po humbasim edhe një lojtar tjetër të shkëlqyeshëm."

Ish-mesfushori i Barcelonës pritet që në Merseyside të përfundojë kontrollet mjekësore gjatë ditës tjetër apo më shumë, dhe ai do të marrë fanellën me Nr.6, e cila është liruar nga Dejan Lovren këtë verë.

Ai mund të bëj debutimin e tij në ndeshjen e raundit të tretë të Kupës Carabao të enjten e ardhshme në Lincoln City./radioplus

Komentet

Marketing

Tjera në Sport

Marketing