Radio Plus 102.2 FM

call + 383 44 776 000

Plus n'4

Radio +

102.2FM

Profili

 E Hëne  - E Premte

 16:00 - 18:00

+383 44 776 000

Livestream

Dëgjo Radio Plus Live

Mancini: 'Një vit i përsosur'

Sport  |  19.12.2019 Ora 13:30   
Roberto Mancini beson se viti 2019 ishte "një vit perfekt" për Italinë dhe siguron se ata do të "luajnë për të fituar" Euro 2020 verën e ardhshme.

55-vjeçari i udhëheqi Azzurrë me pikët maksimale nga 10 kualifikuesit e tyre në evropianë - një arritje për të cilën është shumë krenarë.

Sidoqoftë, ai thekson gjithashtu se atyre u duhej «të bënin më shumë» nëse do të dëshironin të rikthejn «dashurinë dhe netët magjike nga e kaluara».

"Ishte një vit i përsosur, ju mund ta thoni këtë," tha Mancini gjatë Gazzetta Sports Awards. "Por gjithnjë shpresoj se më e mira nuk ka ardhur akoma.

"Ne nuk mund të bënim më shumë se kaq. Shpresojmë të kthehemi këtu brenda një viti për të festuar diçka të rëndësishme.

"Është bërë shumë dhe është gjëja më e bukur këtë vit, por duhet të bëjmë më shumë për të marrë dashurinë dhe netët magjike nga e kaluara.

"Djemtë besuan në një projekt të ndryshëm nga ai i zakonshëm: ajo që mora nga djemtë jashtë fushës nuk më bëri më pak të lumtur sesa ato që bënë në fushë."

Italia do të përballet me Zvicrën, Uellsin dhe Turqinë në fazën grupore të Euro 2020, dhe trajneri bëri të qartë se skuadra e tij do të shkojë për ta fituar atë.

"Sot ne nuk kemi një [Francesco] Totti ose një [Alessandro] Del Piero, por ne kemi një ekip të përbërë nga disa lojtarë teknikisht të mirë, të cilët kanë një marrëdhënie të mirë. Kjo është gjëja më e rëndësishme.

"Italia do të luajë për të fituar turneun, edhe nëse nuk fillojmë si favoritë. Ka kombe që janë më të përgatitur se ne. Por nga tani e deri në qershor, kemi kohë për tu përmirësuar.

"Grupi ynë nuk është aq i thjeshtë sa thonë njerëzit dhe do të ketë shumë presion ndaj nesh, duke luajtur tre herë në Olimpico."/radioplus/
 

Komentet

Marketing

Tjera në Sport

Marketing